تونر چیست ؟

تونر پودری است که از فشردگی و غلظت بالا تولید شده و به عنوان یک بخش مصرفی در ماشین های اداری از جمله دستگاه کپی، پرینتر ها و دیگر ماشین های چاپی استفاده می شوند.

مواد تشکیل دهنده تونر در گذشته اکسید آهن، نمک و کربن بوده است اما امروزه با اضافه کردن مواد پلاستیکی، مواد پلی استر و مواد سیاه یا رنگ دانه های دیگر موجب بهبود کیفیت پرینت و ایجاد تصویر واقعی  بر روی کاغذ شده است. به طور کل تونر ها از رنگ دانه و پلاستیک تشکیل می شود. حدود ۹۰ ٪ از تونر ها را پلاستیک تشکیل می دهد که به صورت پودر می باشند هرچه این پودر ها ریزتر کیفیت چاپ هم بالاتر می رود.

مواد پلی استر موجود در تونر ها به دلیل نقطه ‌ذوب کم انرژی کمتری مصرف کرده و موجب بالا رفتن سرعت عمل چاپ در ماشین های اداری می شوند. از دیگر خصوصیات این مواد می توان به کم تر سمی بودن و براق بودن آن ها اشاره کرد.

تونر ها به صورت تک رنگ و رنگی در بازار موجود می باشند. مدل تک رنگ آن ها مشکی که تشکیل شده از کربن سیاه، کریوزوت می باشد هم چنین کربن سیاه باعث استحکام و چسبندگی چاپ بر روی کاغذ می شود و نوع رنگی آن متشکل از چهار رنگ اصلی آبی، زرد، قرمز و مشکی می باشد.

تونر دستگاه کپی و پرینتر: تونر تامین کننده رنگ دستگاه کپی می باشد انتخاب تونر مناسب یک چاپ عالی و با کیفیت را به همراه دارد، هنگامی که کاغذ بر روی دستگاه قرار می دهیم مطالب به وسیله مواد تونر بر روی کاغذ چاپ می شوند نقاط سیاه رنگ روی کاغذ بر روی درام الکتریسیته ساکن و نقاط بدون رنگ بر روی درام فاقد الکتریسیته ساکن قرار دارند به همین دلیل قسمت های سفید کاغذ تونر را جذب نمی کند و متن یا تصویر شما به طور صحیح کپی میشود. سایز تونر ها در دستگاه های کپی ۱۴ تا ۱۶ میکرومتر است که بسته به کیفیت چاپ مورد نظر امکان افزایش یا کاهش آن وجود دارد. هنگام خرید تونر دستگاه کپی دقت نمایید تا تونر اورجینال آن را تهیه نمایید تا پس از تمام شدن امکان شارژ مجدد آن وجود داشته باشد.

تونر کارتریج (تونر لیزری): در پرینتر های لیزری از نکات مهم و قابل توجه انتخاب تونر مناسب بسته به نوع دستگاه می باشد که بهترین راه بررسی پارت نامبر کارتریج می باشد. در واقع کارتریج محل نگهداری و ذخیره ماده ای است که تصویر را بر روی کاغذ چاپ می کند. پودر تونر به وسیله ی قطعه ای به نام درام کارتریج منتقل و هنگام چاپ توسط رولر های داغ شده به کاغذ می چسبد. پس از چاپ مقداری تونر بر روی درام باقی می ماند که قبل از داغ شدن تونر جدید باید آن محل تمیز شود.

پیامد های ناشی از استفاده تونر نامناسب :

درصد و نوع چسبندگی در تونر ها کیفیت کار چاپی را مشخص می کند.

اگر میزان حرارت دستگاه شما با میزان چسبندگی تونر هماهنگ نباشد موجب خرابی و استهلاک دستگاه شما می شود.

در صورتی که نیاز به شارژ کارتریج یا تعمیر آن دارید می توانید سفارش خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا کارشناسان با تجربه و متخصص توماکس نسبت به انجام درخواست شما اقدام کنند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *