روش‌های نگهداری از کارتریج

روش‌های نگهداری از کارتریج

یکی از مهم ترین اجزای چاپگر ها و دستگاه های فتوکپی که دارای حساسیت بالایی نیز میباشد و نقش مهمی در این دستگاه ها دارند و باید در هنگام نگهداری و یا جابجایی آنها باید دقت لازم را مد نظر داشته باشید کارتریج است.

کارتریج چیست و چه طور کار میکند؟

منبعی که جهت تامین رنگ در چاپگرها بسته به نوع چاپگر استفاده می‌گردد، “تونر” یا “کارتریج” نامیده می‌شود. چاپگرهای جوهر افشان به وسیله پاشیدن قطرات ریز جوهر روی یک صفحه کاغذ از طریق منافذ ریزی که در هد وجود دارد، باعث به وجود آوردن تصاویر سیاه و سفید و رنگی در حد کیفیت مناسب می‌شود.

نحوه نگهداری

نکته اول در نگهداری کارتریج جوهرافشان این است که چنانچه جوهر کارتریج در حال اتمام باشد و به آن رسیدگی نشود، در این صورت احتمال دارد، کارتریج به سرعت خشک شود و دیگر قابل پر کردن و به عبارتی شارژ کردن نباشد، که در این صورت هزینه کاربر دو برابر میشود.

توجه داشته باشید که یکی از نقاط فوق العاده حساس در کارتریج های جوهر افشان هد قرار گرفته شده بر روی بدنه کارتریج است چرا که روزنه های ریز هد پرینتر می‌تواند به سادگی آسیب دیده و یا توسط کثیفی های روی پوست دست دچار گرفتگی شود.

بنابراین بهتر است تا کارتریج های جوهر افشان را همواره در پوشش محافظ قرار داده و تا زمانی که آنها را بر روی پرینتر نصب کرده اید از پوشش خارج نکنید.

دمای هوا

یکی از نکات مهم در ارتباط با نگهداری از کارتریج که باید به آن توجه کرد آن است که نباید در معرض گرد و غبار، نور مستقیم آفتاب و یا گرمای بالا قرار گیرد، دمای مناسب برای کارتریج دمای بین ۰ تا ۳۵ درجه سانتیگراد است. همچنین بهترین حالت برای نگهداری کارتریج‌ها در زمان نگهداری و یا حمل آن حالت افقی است.

نصب کارتریج

در زمان جا زدن کارتریج در کیت درون دستگاه بسیار مراقب باشید که به سوزن‌های داخل چاپگر و تراشه طلایی رنگ روی کارتریج آسیب وارد نشود. چرا که در صورت مراقب نبودن ممکن است سبب پاره شدن مدارها و قطع ارتباط چاپگر و کارتریج شود.

رطوبت

چنانچه اگر کارتریج پرینترهای لیزری در تماس رطوبت قرار گیرد، سبب آسیب پذیری تونر درون آنها شده و در این زمان پودر درون کارتریج گوله شده و بعد از گذشت زمان مانند سنگ خشک میشود. این امر سبب میشود تا قطعه‌ های داخلی کارتریج از قبیل چرخ دنده‌ها، اتصالات، فوم رول، مگنت و در آخر درام از حرکت باز ایستد و قفل کنند.

انتخاب کاغذ

انتخاب کاغذ نامناسب می تواند در طول عمر کارتریج تاثیر گذار باشد و در صورت عدم استفاده از کاغذ مناسب می تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد. حتما قبل از تهیه کاغذ به برچسب بر روی آن دقت کنید زیرا کاغذ ممکن است در کوتاه مدت بر روی کارتریج تاثیری نگذارد اما قطعا در بلند مدت بر روی کارتریج و کیفیت چاپ تاثیر منفی میگذارد. 

نتیجه گیری

کارتریج یکی از مهم ترین و حساس ترین قطعات داخل دستگاه های چاپ میباشد. کارتریج ها به دو دسته کلی کارتریج‌های جوهرافشان و کارتریج‌های تونری در پرینترهای لیزری تقسیم میشوند. وظیفه و عملکرد هر دو نوع کارتریج اگر چه یکی است، ولی با این حال به دلیل مواد مصرفی و تکنولوژی به ‌کار رفته در آن، با یکدیگر فرق می‌کنند. از این رو، برای نگهداری کارتریج باید به نوع آن و موادی که مصرف می‌کند، توجه کرد و بر این اساس، به نگهداری کارتریج پرداخت.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *