معرفی اصطلاحات چاپ

معرفی اصطلاحات چاپ، در هر حرفه و فعالیتی اصطلاحات و پیچدگی‌های خاصی وجود دارد که دانستن این اطلاعات لازمه مهم برای فعالیت در آن شاخه است، در زمینه چاپ نیز علاوه بر آماده کردن و رعایت اصول صحیح طراحی به منظور چاپ، رعایت نکات اصطلاحات و ویژگی‌هایی توصیه می‌شود که دانستن این موارد برای حفظ کیفیت محصول نهایی ضروری است. ما در این مقاله به برخی از متداول ترین اصطلاحات این حوزه پرداخته ایم. با توماکس همراه باشید:

پنجه (Griper ): ابزاری گیره ای شکل که لبه کاغذ را گرفته و به محل چاپ هدایت می کند بخش اصلی فعالیتشان قسمت تغذیه ، واحد چاپ و بخش خروجی ماشین چاپ می باشد.

پیگمنت (pigment): پودر های رنگی که در ساخت مرکبات مورد استفاده قرار می گیرند این پودر ها قابل حل در رزین نمی باشند و در آن دیسپرس می شوند. این مخلوط معمولا دارای پشت پوشی هم می باشند.

پودر پاش (Powder spray) : در قسمت خروجی برخی دستگاه ها تعبیه شده که سرعت خشک شدن مرکب چاپ شده بر روی سطح بالا میبرد.

پد پرینت(Pad printer ): فرآیند کار این روش به صورتی است که مرکب به وسیله بالشتک (پد) از روی فرم برداشته و به سطح چاپی منتقل می شود. روش چاپ بالشتکی به تامپون هم معروف می باشد.

پاشنه آپارات (Pressure Clamp) : ابزاری که در بخش تغذیه ماشین چاپ قرار گرفته و حدود ۱۳ الی ۱۴ میلیمتر آن بر روی کاغذ قرار می گیرد . این وسیله توسط روزنه هایی که در قسمت جلویی آن وجود دارد توسط باد کاغذ ها را از هم جدا می کند.

تونر(Toner): پیگمنتی برای تصحیح یک رنگ نا خواسته در مرکب چاپ یا ماسک کردن.

تیکسو تراپیک (Tixo tropic) : از خاصیت های  سیالیت مرکب های افست و لترپرس است. زمانی که  شدت نیروی ثابتی به مرکب می دهیم ویسکوزیته آن کم و مرکب روان می شود و هنگامی که نیرو را حذف کنیم بعد از گذشت زمان ویسکوزیته افزایش می یابد  و مرکب سفت می شود.  

ترتیب کردن (Collating)  در صحافی ته دوخت یا ته چسب فرم های چاپی در کنار همدیگر قرار میگیرند که این روش ترتیب کردن نام دارد.

تنگ برش (Clamp):  ابزاری برای نگه داری دسته های کاغذ در زیر تیغ و فراهم کردن فشار لازم برای ثابت نگه داشتن کاغذها هنگام برش استفاده میشود.

ترام گذاری هافتون(AM/Halftone screening ): اطلاعات و تصاویر دیجیتالی را از فرمت پیکسلی به فرمت نقطه ای تبدیل می کند به طوری که با کنار هم قرار گرفتن نقاطی با فاصله مساوی سایه های خاکستری تصویر با سایز های متفاوت به وجود می آیند.

تنظیف چسبانی (Lining ): در صحافی برای نگه داری فرم ها و استحکام به عطف کتاب مورد استفاده قرار می گیرد . تنظیف به صورت پارچه ای نازک است که به عطف کتاب چسبانده می شود.

جا ناخنی (Cover fold) : تای جلد به عنوان لولا برای سهولت در باز و بسته کردن کتاب استفاده میشود.

چاقی ترام (Dot gain ): بزرگ شدن ترام که به دلیل فشار چاپ (زیاد بودن فشار وارد شده به سیلندرها ) در چاپ اتفاق می افتد.

دای (Dye) :  مواد رنگ زایی که قابل استفاده در مرکب های جوهر افشان ، چاپگر های لیزری و تونر ها هستند و با حل شدن در حلال خود مایعی شفاف ایجاد میکنند.

دانسیته (Density): اندازه گیری میزان روشنی یا تیرگی یک ناحیه مات یا شفاف بر اساس عبور یا میزان جذب نور .

داغی (Tori dness):  برای ایجاد طرح و نقش بر روی محصولات چاپی به وسیله حرارت و بدون مرکب انجام می شود.

درجه پی اچ (PH volume ): این درجه میزان اسیدی یا قلیایی بودن آب در سیستم چاپ افست را تعیین می کند. معمولا محلول آب را بین ۴  تا ۵/۴ درجه تنظیم می کند.

شور لند (Ink/Water balance ): در این روش میزان بالانس آب و مرکب برای چاپ افست را در آزمایشگاه ساخت مرکب مشخص می نماید.

هالبتن (Halbton ) : مجموع کارهایی که دارای تون های خاکستری و سایه روشن می باشند.

ورساد ( Type stick ): وسیله ای فلزی که با چیده شدن حروف به صورت پشت سر هم در آن، سطر ها را تشکیل می دهد.

یووی (Ultra violet ): در مراحل پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ از طیف نوری به نام اشعه ماورا بنفش استفاده می شود.

همکاران ما در مجموعه توماکس، آماده خدمت رسانی و مشاوره در امور طراحی، چاپ و ایجاد هویت سازمانی و اداری کسب و کار شما می‌باشند. با ما در تماس باشید

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *