چگونه پرینتر مناسب خود را پیدا کنید؟

چگونه پرینتر مناسب خود را پیدا کنید؟

پرینتر یا چاپگر، یکی از تجهیزات جانبی کامپیوتر ها به حساب می‌آید و انواع مختلفی مانند چاپگرهای جوهر افشان، لیزری تک رنگ و لیزری رنگی دارد.

البته هر یک از آنها کاربرد و اهداف بخصوصی دارند، به عنوان مثال بعضی از پرینترها مخصوص کاربران خانگی، بعضی مخصوص عکاسان دیجیتالی و یا … هستند که در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع پرینترها و کاربردهای آنها بپردازیم. 

انتخاب پرینتر مناسب برای استفاده‌تان وقتی اهمیت پیدا می کند که بدانید برای هر نوع کاری یک دسته از پرینترها مناسب می باشند. پرینترها دارای تکنولوژی های مختلفی هستند که هریک متناسب با نیاز شما می تواند استفاده شود. پرینترها دارای شکل و ابعاد متفاوتی هستند، از پرینترهای کوچک گرفته تا پرینترهایی که مناسب کار در شبکه هستند. پرینتر ها به دسته بندی ذیل تقسیم میشوند:

پرینترهای ضربه‌ای:

 • پرینتر سوزنی
 • پرینتر حروفی (آفتاب‌گردان)

پرینترهای غیرضربه‌ای:

 • پرینتر جوهر‌افشان
 • پرینتر حرارتی
 • پرینتر لیزری

در هنگام انتخاب یک پرینتر، باید نوع، حجم کار و هزینه‌ی تخصیص داده شده برای این امر را در نظر گرفته و پس از مقایسه و ارزیابی، با برقراری توازن بین عوامل زیر، مناسب‌ترین پرینتر را انتخاب کنید:

 • سرعت پرینتر
 • کیفیت پرینتر
 • دقت پرینتر
 • قیمت پرینتر و قیمت چاپ برای هر صفحه
 • امکانات پرینتر
 • چاپ عکس
 • وجود خدمات مناسب برند محصول

در این مقاله از وبلاگ توماکس با قصد بررسی پرینتر های جوهر افشان و لیزری را داریم و در رابطه با مزایا و معایب آنها صحبت خواهیم کرد.

برای انتخاب پرینترهای جوهرافشان موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • هزینه های شارژ کارتریج و مواد مصرفی نسبت به پرینترهای لیزری بیشتر است.
 • سرعت چاپ عکس‌های رنگی روی کاغذهای معمولی و یا مخصوص، نسبت به پرینترهای دیگر کمتر است.
 • پرینترهای جوهرافشان عموماً برای مصارف خانگی بوده و نوع رنگی این پرینترها برای چاپ متن از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند.

همچنین برای انتخاب پرینترهای لیزری موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • مناسب برای مصارف اداری به دلیل سرعت بالا در چاپ صفحات.
 • دوام بیشتر و هزینه مواد مصرفی کمتر.
 • پرینترهای تک کاره لیزری سیاه و سفید برای مصارف خانگی مناسب‌تر است.
 • پرینترهای لیزری رنگی چندکاره حرفه‌ای بیشترین کاربرد را در محیط های اداری بزرگ دارند.

در بالا به تعدادی از تفاوت های پرینتر های جوهر افشان و لیزری اشاره کردیم. حال قصد داریم تعدادی از سوالات مهمی که در ابتدای انتخاب و خرید پرینتر باید از خود بپرسید و با استفاده از پاسخ های آنها نسبت به انتخاب پرینتر اقدام کنید مطرح خواهیم کرد.(چگونه پرینتر مناسب خود را پیدا کنید؟)

همچنین به بررسی کامل پرینتر های جوهر افشان و لیزری خواهیم پرداخت و در رابطه با مزایا و معایب هر کدام بیشتر توضیح خواهیم داد. چگونه پرینتر مناسب خود را پیدا کنید؟

۱– کدام پرینتر برای شما مناسب است؟  

پرینتر سوزنی: این نوع از پرینتر مناسب چاپ انواع خاصی از دفترچه‌ ها شبیه به دفترچه‌ های بیمه تامین اجتماعی و یا فاکتورهایی خاص مورد استفاده قرار میگیرد.

پرینتر حرارتی یا فیش زن ها: این نوع از پرینتر ها احتیاج به نوع خاصی از کاغذ دارد که معمولاً نگهداری آن‌ دشوار است.

پرینتر های جوهر افشان: این پرینترها با دو نوع سیستم مجزای حرارتی یا لرزشی کار می‌ کنند. همچنین هزینه های شارژ کارتریج و مواد مصرفی نسبت به پرینترهای لیزری بیشتر است.چگونه پرینتر مناسب خود را پیدا کنید؟

راهنمای خرید پرینتر جوهر افشان

قیمت یک پرینتر جوهر افشان معمولاً حتی از یک پرینتر لیزری سیاه‌ و‌ سفید هم ارزان‌ تر است اما کارتریج مصرفی آن‌ ها چندان ارزان نیست اما کیفیت چاپ عکس آن‌ها عالی است این نوع پرینتر حتی از پرینترهای لیزری هم کندتر هستند ولی نیازهای خانگی را پاسخگو است.

چگونه پرینتر مناسب خود را پیدا کنید؟

چگونه پرینتر مناسب خود را پیدا کنید؟

مزایا و معایب پرینتر های جوهر افشان:  

ظرفیت سینی کاغذ این پرینترها کم است. هزینه‌ چاپ یک صفحه در پرینتر جوهر افشان برای شما گران‌ تر تمام می شود تا چاپ همان یک صفحه در پرینتر لیزری.

کیفیت چاپ به جنس کاغذ مصرفی نیز بستگی دارد، مثلاً برای چاپ بر روی پاکت نامه و موارد مشابه زیاد مناسب نیستند. در این نوع پرینتر معمولا با رسیدن رطوبت به جوهرِ روی کاغذ، تصویر خراب می‌ شود.چگونه پرینتر مناسب خود را پیدا کنید؟

دقت چاپ معمولی این پرینتر ۲۴۰۰ در ۱۲۰۰ نقطه در اینچ (dpi) است و در مدل‌ های بعدی به ۴۸۰۰ در ۱۲۰۰ هم رسیده است. (دقت این محصولات همیشه توسط سازندگان در حال افزایش است)

میزان حافظه‌ی این چاپگرها به هم نزدیک است و دارای حداقل حافطه (بافر) هستند. امکان اتصال به شبکه و مزیت “سینی اختیاری” برای افزایش تعداد کاغذ در تعداد کم‌تری از آن‌ها وجود دارد. برای چاپ عکس در این پرینتر معمولا دوربین دیجیتالی با یک پورت اختصاصی USB به پرینتر متصل می‌ شوند که امکان چاپ عکس با قابلیت بسیار بالا را دارند. چگونه پرینتر مناسب خود را پیدا کنید؟

راهنمای خرید پرینتر لیزری

سرعت، دقت و مقرون‌ به صرفه بودن در تعداد پرینت زیاد ، از خصوصیات این پرینتر است.

سرعت این پرینترها و امکانات جانبی آن از پرینترهای جوهرافشان بیشتر است و قیمت گران‌تری نسبت به آنها دارند اما مواد مصرفی آن‌ها یا همان تونر چندان گران نیست.

تونر نوعی پودر الکتریکی شارژ شده متشکل از رنگ‌دانه و پلاستیک می‌ باشد. توجه داشته باشید که تعداد صفحات قابل چاپ در یک دقیقه، به عنوان سرعت چاپ محسوب می شود این سرعت چاپ مربوط به متن های ساده و حالت پیش نویس است و لذا در عمل و در متن‌های پیچیده‌تر، تمامی پرینترها سرعت کمتری از آن‌ چه که در دفترچه‌ی راهنمایشان نوشته شده دارند.

مزایا و معایب پرینتر های پرینتر لیزری:

پرینتر لیزریِ تک رنگ یا رنگی، متن و نمودارها و تصاویر گرافیکی دو بعدی را با کیفیت و سرعت بالا چاپ می کند اما کیفیت عکس های چاپ شده توسط این پرینتر به پای پرینتر جوهر افشان نمی‌ رسد.

در چاپ بر روی کاغذهای گلاسه، کیفیت چاپ لیزری به مراتب از چاپ بر روی کاغذ عادی خیلی بهتر می‌ شود. دقت چاپ در پرینتر لیزری تک رنگ معمولا بین ۶۰۰ در ۶۰۰ یا ۱۲۰۰ در ۱۲۰۰ نقطه در اینچ است.

در پرینتر لیزری رنگی این رقم معمولاً ۲۴۰۰ در ۲۴۰۰ می‌ باشد. باید اشاره کنیم که این ارقام با پیشرفت مدل پرینترها به سرعت در حال تغییر است.

چاپگر لیزری امکانات جانبیِ بیشتری نسبت به چاپگر جوهرافشان دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌ توان به امکان افزودن “سینی اختیاری” تا ۵۰۰۰ برگ و حافظه‌ی بسیار بیشتر آن برای چاپ هم‌زمان چندین صفحه اشاره کرد.

اگر مثلا” دانشجو هستید و میخواهید پایان نامه دوره دانشجویی تان را چاپ کنید بهترین گزینه برای اینکه چه پرینتری بخریم، پرینتر لیزری می تواند یکی از اولین انتخاب های شما باشد.

اگر هنوز در انتخاب پرینتر مورد استفاده خود دچار تردید هستید، کارشناسان با تجربه توماکس می توانند شما را در این زمینه راهنمایی کنند و به شما بهترین پرینتر مورد استفاده شما را معرفی کنند. کافی است با توماکس تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *